Gruzja

Twierdza Ananuri nad rzeką Aragwi
Widok z góry na miasto Tbilisi - stolica Gruzji
Plaża nad morzem czarnym z zoltymi lezakami

Gruzja, kraj, który co roku przyciąga coraz więcej turystów. Na początku wydawała się dzika, niedostępna i tajemnicza. Chęć jej odkrywania stawała się coraz większa, dzięki temu tworzyły się historie, które sprawiły, że po ich wysłuchaniu kierunek ten lądował na szczycie listy krajów do odwiedzenia. Niezwykle przyjaźni i gościnni mieszkańcy, którzy opowiadają o historii kraju, pokazują to co w nim najlepsze i promują lokalne wyroby. Gruzini bardzo biorą do serca powiedzenia „Gość w dom, Bóg w dom” i potrafią nawet pomimo bardzo ograniczonych funduszy na życie podzielić się ostatnim kawałkiem chleba. Dlatego warto odwiedzając lokalnych mieszkańców na koniec wizyty kupić od nich wino, czaczę czy inny wyrób. W pamięci trzeba mieć również to, że odmowa wypicia oferowanego trunku jest odbierana jako obraza gospodarza. W Gruzji poza przyjaznymi mieszkańcami czekają oszałamiające widoki! Ze względu na zróżnicowanie terenu każdy znajdzie coś dla siebie, wypoczynek nad morzem, relaks nad jeziorem, górski trekking, bushcraft i bardzo popularne wycieczki jeepem z napędem na cztery koła. W Gruzji znajdują się góry Kaukazu z najwyższym szczytem po tej stronie — Szchara 5193 m n.p.m. – oraz najbardziej znanym, czyli Kazbek (5047 m n.p.m.). Stolicą Gruzji jest Tbilisi, miasto to zostało założone 6000 lat temu.

 

Opis

Będąc w stolicy, można zauważyć przeplatanie się architektury kaukaskiej z budynkami pozostałymi po imperium osmańskim. Nad Tbilisi góruje twierdza, która kiedyś zwana była „niewdzięcznym fortem”, teraz — Narikala, co oznacza po prostu małą twierdzę. Do Narikali dostaniemy się kolejką linową. W Gruzji pełno jest twierdz położonych w malowniczych miejscach z widokiem na jeziora bądź lasy, położone w górach i na nizinach. Jedną z najsłynniejszych budowli jest cerkiew Cminda Sameba (Święta Trójca). Do tego miejsca dotrzeć można jeepem 4 × 4 lub wybierając się na trekking. Będąc w Gruzji, należy spróbować rajdu jeepem po wąskich i krętych drogach tego kraju. Zastrzyk adrenaliny połączony z pięknymi widokami, wwierca się w pamięć na długo. W przerwie podczas rajdu degustacja lokalnej czaczy z magicznymi widokami. Takich atrakcji w Gruzji jest wiele, gdyż aby dostać się z miasta do miasta lub do ważniejszych atrakcji w pewnym momencie będzie trzeba skorzystać z jeepa. Oczywiście nie tylko piękne widoki, ale również pyszne jedzenie przyciąga turystów do Gruzji. Smaki, jakie można tutaj odkryć, zaskakują połączeniami. Kto raz spróbował kuchni gruzińskiej, nie będzie mógł długo przestać o niej myśleć. Nasze wyjazdy przygotowane są tak, aby móc doświadczyć jak najwięcej. Dlatego wybierając nasz program, gwarantujemy jazdę jeepem po krętych drogach, zabawę na wystawnej suprze z gruzińskimi tradycjonalnymi tańcami, zwiedzanie większych miast zgodnie z przygotowanym programem i próbowanie lokalnych specjałów. Wszystko to pod opieką profesjonalnego i polskojęzycznego pilota. Podczas 20 lat obecności na rynku turystycznym i tworzeniu programów zyskaliśmy wielu zadowolonych Klientów, których udało się rozkochać w Gruzji. Doświadczenie pozwala nam na dokładnie przygotowanie i rozplanowanie programu tak, aby spełniał on wymagania naszych Klientów i pozwalał na poczucie klimatu Gruzji.

Oferta na rok 2024

Gruzja jest kierunkiem, który przyciąga turystów przez cały rok. Czas można spędzić na wiele sposobów: wypoczynek nad Morzem Czarnym, rajd jeepem z napędem na 4 koła przez kręte drogi, trekking w górach, city breakowy wyjazd, narty, lub najlepsza z możliwych, czyli z nami. W naszej ofercie znajdują się programy przygotowane przez specjalistów od tego kierunku. Bardzo popularnym programem jest Gruzja od A do Z, gdzie oferujemy Gruzję w pigułce (8 dni/ 7 nocy). Podczas wyjazdu zapewniona jest obsługa polskojęzycznego pilota, który posiada ogromną wiedzę na temat kierunku. W programie zaplanowana jest masa atrakcji. Zwiedzanie większych miast jak Kutaisi, Tbilisi i Batumi oraz mniejsze miejscowości z malowniczo położonymi twierdzami. Udamy się do miasta zakochanych, czyli Signagi, jest to również najmniejsze miasto w Gruzji. Przeprawimy się przez gruzińską drogę wojenną oraz wysokie partie Kaukazu, gdzie zatrzymamy się przy twierdzy Ananuri położonej nad rzeką Aragwi Przy ładnej pogodzie może uda się dojrzeć jeden z największych lodowców Kaukazu. W planach mamy nie tylko zwiedzanie i jeżdżenie jeepami, ale również naukę gotowania! Na naszym wyjeździe nauczymy się przygotowywania słynnych dań jak chaczapuri i chinkali. Rozwiążemy zagadkę, jak rosół dostał się do wnętrza chinkali oraz dowiemy się, jak zrobić idealny farsz do chaczapuri tak by jajko było lekko ścięte z rozpływającym się żółtkiem. Koniecznie trzeba będzie dowiedzieć się od mieszkańców Gruzji, czy Prometeusz faktycznie został przykuty do szczytu Kazbek. Gruzja od A do Z nie jest jedynym naszym programem. W ofercie można znaleźć również sezonowe oferty, mówimy tutaj o zimie. Jest to idealny czas na narty, city break oraz wyczekiwaną przez wielu imprezę Sylwestrową. Przygotowaliśmy program taki jak Zima w Gruzji, aby pokazać ten piękny kraj pokryty śniegiem. Dużą popularnością cieszy się również nasz program Sylwester w Gruzji, gdzie na koniec roku zaplanowaliśmy wyjątkową zabawę, jaką jest uroczysta supra z gruzińskim jedzeniem, alkoholem i tańcami. Dodatkowo przygotowaliśmy program, który w jednej podróży pozwoli odkryć Gruzję, Azerbejdżan i Armenię, czyli legendy Kaukazu (11 dni/ 9 nocy). Jeśli masz pomysł na wyjazd, a potrzebujesz pomocy w jego realizacji, to zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Mamy zespół specjalistów od organizacji wyjazdów, którzy czekają na ciekawe wyzwania.

Gruzja w pigułce

  • położona na pograniczu Europy i Azji (Kaukaz Południowy)
  • stolica: Tbilisi
  • gościnni i otwarci mieszkańcy
  • pyszne jedzenie — chaczapuri, chinkali, chleb puri, badridżani i nie tylko!
  • region Kachetia dla miłośników wina
  • przeprawa przez gruzińską drogę wojenną jeepem
  • wypoczynek nad Morzem Czarnym


WALUTA I ORIENTACYJNE CENY W GRUZJI:

LARI (GEL), 1 GEL = ok. 1,46 PLN (wg kursu NBP z sierpnia 2024).

Przykładowe ceny w Gruzji:

woda mineralna (1,5 l) ok. 1,60 GEL, kawa w restauracji ok. 3 GEL. piwo w barze ok. 6 GEL, obiad w restauracji ok. 50-100 GEL, fast food ok. 10-30 GEL

KLIMAT W GRUZJI/KIEDY JECHAĆ DO GRUZJI:

W Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy. To kiedy jechać do Gruzji najlepiej określi cel. Jeśli jest to plażowanie i odpoczynek, to najlepiej wybrać czas od czerwca do lipca jest wtedy najcieplej. Średnia temperatura wynosi ok. 25 stopni. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Wybierając się na zwiedzanie i trekking należy celować w takie miesiące jak wrzesień lub październik, średnia temperatura wynosi wtedy 20 stopni. Na narty najlepiej jechać w  grudniu, styczniu i lutym. Przed planowaniem wyjazdu najlepiej sprawdzić prognozy pogody, gdyż bywa ona nieprzewidywalna.

JĘZYK W GRUZJI:

W Gruzji mieszkańcy posługują się językiem gruzińskim. Niektórzy Gruzini mówią też po rosyjsku. W miejscowościach turystycznych nie powinno być problemu w porozumiewaniu się po angielsku np. w restauracji.

CZAS W GRUZJI:

Gruzja jest w strefie GMT+4. Między czasem polskim a gruzińskim są dwie godziny różnicy. Należy dodać dwie godziny do aktualnego czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ W GRUZJI:

W Gruzji gniazdka są europejskie. Polskie wtyczki będą pasować do gniazdek dostępnych na miejscu.

KUCHNIA GRUZIŃSKA/SMAKOWITOŚCI Z GRUZJI:

Kuchnia gruzińska posiada swoich miłośników na całym świecie. O tym mógłby być osobny przewodnik! Kuchnia gruzińska oparta jest na bakłażanach, pomidorach, fasoli, orzechach, kolendrze, ziemniakach i oczywiście serze. Koniecznie będąc w Gruzji, trzeba udać się na uroczystą suprę z pysznym jedzeniem, winem i tańcami. To będzie niesamowite doświadczenie i możliwość na spróbowanie wielu potraw. Supra jest symbolem tego jak gościnni są mieszkańcy. Rozróżnia się dwie supry, tę radosną z tańcami oraz tę, którą wyprawie się po pogrzebie. Daniami, które na pewno pojawią się na stole podczas supry to słynne chinkali, czyli gruzińskie pierogi w środku z przyprawionym mięsem wieprzowym lub baraniną i aromatycznym rosołem. Ważny jest sposób jedzenia chinkali. Łapiemy za „ogonek” pieroga, przekręcamy go do góry nogami, nagryzamy brzeg przysmaku i wypijamy zawarty w nim rosół, następnie zjadamy prawie całego pieroga, zostawiając jedynie ogonek, za który trzymamy (jest to niedogotowane ciasto i lepiej go nie jeść). Następną potrawą, którą koniecznie trzeba spróbować, jest chaczapuri. Możemy spotkać kilka wersji chaczapuri, imeretyńskie nadziewane serem, lobiani z fasolą, na słodko oraz najbardziej znaną wersją — chaczapuri adżarskie. Chaczapuri adżarskie nadziane jest serem i idealnie przygotowanym jajkiem, którego żółtko nie jest w pełni ścięte, a na wierzchu roztapia się kawałek masła. Podczas naszego wyjazdu Gruzja od A do Z, zaplanowaliśmy warsztaty kulinarne, podczas których można nauczyć się przygotowywania chaczapuri i chinkali! Dla mięsożerców mamy dwie propozycje. Jedna to szkmeruli, czyli kawałki soczystego kurczaka w aromatycznym mleczno czosnkowym sosie, jest to bardzo syte danie. Kolejną propozycją jest mcwadi, czyli gruzińskie szaszłyki z mięsa wieprzowego lub z kurczaka. Najlepsze można zjeść w regionie słynącym z win — Kachetia. Pieczone są w gałęziach winorośli, co nadaje im wyjątkowego aromatu, najlepiej komponują się ze śliwkowym sosem (tkemali). Dla wegetarian również mamy wyśmienitą propozycję — pchali.  Pchali to pasta zrobiona z liści buraka, pokrzywy, szpinaku ze zmielonymi orzechami włoskimi i kolendrą (formowana w kulki), najczęściej posypane ziarnami granatu. Polecamy również badridżani jest to bardzo proste danie, podawane najczęściej jako przystawka. Smażone plastry bakłażana nadziewane pastą z orzechów zawinięte jak naleśniki i posypane granatem. Poezja smaku! Tych, którzy lubią zupy, polecamy spróbowania lobio (zupa z czerwonej fasoli). W każdej gruzińskiej piekarni najbardziej znajdziemy gruzińskie chleby wypiekane w specjalnym glinianym piecu tone. Wspomnimy też o słodkich przysmakach, pierwszym jest czurczchela, zauważyć można ten przysmak zwisający na straganie. Wygląda jak plastikowa zabawka na plażę lub świecą, ale jest to słodycz! Zatopione w winogronowej paście orzechy z dodatkiem cukru i mąki są czymś, co koniecznie trzeba spróbować podczas odkrywania Gruzji. Bardzo smaczne są też „kartki”, rulony przygotowane z suszonego i sprasowanego owocowego puree, są lekko kwaśne i bardzo orzeźwiające — tklapi. Wszystkie te przysmaki należy popijać gruzińskim winem, czaczą, albo słynnymi słodkimi gruzińskimi lemoniadami.

PAMIĄTKI Z GRUZJI:

Na pierwszym miejscu rzeczy, które koniecznie trzeba przywieźć z Gruzji, ex aequo gruzińskie wino domowe i czacza. Wino można kupić od tzw. „lokalsów” lub w markecie, do przewożenia samolotem lepiej nadaje się alkohol zabezpieczony akcyzą i oryginalnie zapakowany. Dodatkiem, który sprawi, że picie gruzińskich trunków będzie, jak rytuał jest róg, z którego często pije się właśnie wino. Kolejną pamiątką do smakowania jest słodycz, czyli czurczchela i tklapi. Aromatyczne sosy mogą być pomysłem na prezent. Sos tkemali przygotowany jest ze śliwek i mirabelek oraz sos adżika, jest to pastą z czerwonej papryki i czosnku z dodatkiem gruzińskich ziół. Polecamy również sól swańską z ziołami, utscho suneli (kozieradka). Warto zainteresować się rękodziełem z Gruzji. Piękne i oryginalne figurki będą spoglądać z lokalnych straganów.

TRANSPORT I KOMUNIKACJA W GRUZJI:

Miejskie środki transportu to marszrutki, autobusy i pociągi. Jeśli chcemy dostać się w góry najlepiej skorzystać z jeepa z napędem na cztery koła, gdyż drogi bywają zaskakujące.



Dzisiaj
1
Opady śniegu
Jutro
2
Opady śniegu
Pojutrze
4
Intensywne opady deszczu
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
671218232731262620167
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-2-127121619191594-1
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
1199111723252725211613