Chiny

Wielki Mur Chiński. Widok na mur z perspektywy stojącego na murze. Na wprost wieża obserwacyjna. Po prawej zachód słońca. Po lewej górzysty teren porośnięty zielenią.
Dawny pałac cesarski w Pekinie. Na pierwszym planie statua lwa. Za nią budynek pałacu. Budynek jest niski i długi. Rogi dachu są charakterystycznie podwinięte do góry.
Widok na Wietnam. Na pierwszym planie rzeka i statki. Dalej brzeg i wysokie budynki. Niebo jest błękitne i prawie bezchmurne.

Jeden z największych pod względem powierzchni oraz najbardziej zaludniony kraj świata. Państwo Środka, które zachwyca wspaniałymi zabytkami z listy UNESCO oraz baśniowymi krajobrazami. Zadziwia na każdym kroku, zarówno rozmachem metropolii jak i długą historią odmierzaną kolejnymi dynastiami. Kraj o niezwykle silnej gospodarce, gdzie posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty, a najważniejszymi symbolami są pandy i smoki.

Zapraszamy Cię do fascynującego świata Chin! Przygotowaliśmy programy wycieczek do Chin, które uwzględniają najważniejsze atrakcje i pozwolą na odkrycie niesamowitej strony tego kraju. Jeśli marzysz o niezwykłej podróży do tego mistycznego kraju, to oferta wycieczek od Ecco Travel jest stworzona właśnie dla Ciebie! Przedstawiamy niezapomniane wyjazdy do Chin na rok 2023 i 2024, które zapewnią nie tylko wyjątkowe doświadczenia, ale także pogłębią wiedzę o historii i kulturze tego pięknego kraju.

Rozwiń

Opis

Stolica Chin, Pekin, to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Tu można podziwiać jedne z najważniejszych zabytków Chin, takie jak Wielki Mur Chiński, Zakazane Miasto czy Świątynia Nieba. Pekin to także dynamiczne miasto, które zachwyca nowoczesną architekturą, taką jak Stadion Narodowy zwany “Ptasim Gniazdem”, i tętniącymi życiem dzielnicami handlowymi. Spacer po placu Tiananmen, największym placu publicznym na świecie, to podróż w serce chińskiej historii i polityki. Pekin oferuje również niezliczone możliwości kulinarne, od tradycyjnej kaczki po pekińsku po nowoczesne, fusion restauracje.

Szanghaj, finansowe i handlowe centrum Chin, to miasto, które nigdy nie śpi. Położony nad rzeką Huangpu, Szanghaj jest znany ze swojej imponującej panoramy z nowoczesnymi wieżowcami, takimi jak Shanghai Tower i Oriental Pearl Tower, które dominują nad historyczną dzielnicą Bund. Szanghaj łączy w sobie elegancję kolonialnej przeszłości z futurystycznym tempem życia współczesnych Chin. Odwiedzenie dzielnicy Pudong z jej nowoczesnymi wieżowcami i luksusowymi centrami handlowymi to must-see podczas wycieczki do Szanghaju. Miłośnicy kultury mogą również odkryć bogactwo muzeów, galerii i teatrów, które oferują wszystko od tradycyjnej opery chińskiej po nowoczesne instalacje artystyczne.

Xi’an, dawna stolica Chin i punkt wyjścia Jedwabnego Szlaku, to miejsce, gdzie historia ożywa. To tutaj znajduje się słynna Armia Terakotowa, ogromna kolekcja figur glinianych wojowników, która strzeże grobowca Pierwszego Cesarza Qin Shi Huang. Xi’an zachwyca również swoją starą dzielnicą muzułmańską, pełną uroczych uliczek, targowisk i zabytków, takich jak Wielki Meczet. Wycieczka po Xi’an to podróż w czasie, która pozwala odkryć bogate dziedzictwo kulturowe starożytnych Chin.

Chiny to również kraj o niesamowitej różnorodności przyrodniczej. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest region Zhangjiajie, znany z majestatycznych formacji skalnych, które stały się inspiracją dla filmu “Avatar”. Park Narodowy Zhangjiajie oferuje wspaniałe widoki, które można podziwiać z licznych szlaków turystycznych i spektakularnych platform widokowych. Inne cuda natury to malownicze tarasy ryżowe w Longji, góry Huangshan, słynące z fantastycznych krajobrazów i tajemniczych mgieł, oraz Jezioro Zachodnie w Hangzhou, którego urok od wieków przyciągał poetów i malarzy.

Podczas podróży po Chinach nie można zapomnieć o odwiedzeniu delty Rzeki Perłowej, gdzie znajdują się takie metropolie jak Hongkong i Makau. Hongkong to miasto, które zachwyca swoją unikalną mieszanką wschodniej i zachodniej kultury, dynamicznym życiem nocnym, luksusowymi butikami i wspaniałymi widokami na port Victoria. Makau, z kolei, to stolica hazardu i rozrywki, znana ze swoich kasyn, hoteli i historycznych zabytków portugalskiej architektury.



WALUTA I ORIENTACYJNE CENY W CHINACH:

Walutą chińską jest Yuan (CNY), 1 CNY = 0,55 PLN (wg kursu NBP z sierpnia 2024).

Przykładowe ceny w Chinach:

  • woda (0,33 l) od 2,30 CNY
  • kawa w restauracji od 25 CNY
  • piwo w barze od 15 CNY
  • obiad w restauracji od 200 CNY
  • fast food od 11 CNY

Chińskie władze utrzymują sztywny kurs waluty, więc nie ma znaczenia gdzie wymienimy dolary na juany – kurs będzie taki sam. Ze względów praktycznych polecamy dokonywać wymiany w hotelach (należy przedstawić paszport), choć jest to możliwe również w bankach i kantorach. W sklepach przyjmuje się międzynarodowe karty płatnicze z wypukłymi numerami.

Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane minimum po 2006 roku. Nie ma konieczności posiadania banknotów o niskich nominałach, ponieważ są one wymieniane na lokalną walutę.

KLIMAT W CHINACH/KIEDY JECHAĆ DO CHIN:

Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Chiny są całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najlepszy czas na zwiedzanie to wiosna (marzec – kwiecień) i jesień (wrzesień – listopad), kiedy temperatury oscylują w granicach 20-30 °C. Noce mogą być wtedy chłodne, ale w ciągu dnia pogoda jest odpowiednia do zwiedzania. Latem temperatury mogą przekraczać 30 °C i również jest to odpowiednia pora na zwiedzanie Państwa Środka. Rejony górskie i wyżej położone np. Tybet, lepiej zwiedzać latem, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa dojmujących mrozów. Północne regiony Chin charakteryzują się klimatem kontynentalnym z ostrymi zimami i upalnym latem, im bardziej na południe, tym wilgotność i temperatury są wyższe.

JĘZYK W CHINACH:

Obowiązuje język mandaryński. Inne języki używane w tym kraju to kantoński, wu, minbei, minnan, xiang, gan oraz wiele różnorakich i niezwykle licznych dialektów.

CZAS W CHINACH:

Po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie.

ELEKTRYCZNOŚĆ W CHINACH:

220V; 50Hz. Wtyczki elektryczne typu: A,I,G.

KUCHNIA CHIŃSKA/CHIŃSKIE SMAKOWITOŚCI:

Jedna z najstarszych kuchni świata, harmonijna, wpływająca zarówno na duszę, jak i ciało.

Kuchnia chińska – obiegowe twierdzenie, że Chińczycy jedzą psy, jest tak samo nieprawdziwe, co krzywdzące. Potrawy z psa są przysmakiem w kuchniach mniejszości etnicznych z południa kraju i większość Chińczyków również ich nie aprobuje. Tradycje kulinarne są w Chinach bardzo żywe, a posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty. Inaczej niż w Europie, nie ma tradycji pojedynczych porcji, a półmiski z jedzeniem ustawia się na stole, na wielkiej obrotowej podstawce, aby każdy mógł sięgnąć porcję tego na co akurat ma ochotę.

Posiłki w restauracjach – na trasach wycieczek restauracje w których gościmy są zawsze zatwierdzone przez specjalny urząd, który zezwala na serwowanie posiłków obcokrajowcom. W cenę posiłku zawsze wliczona jest 1 szklanka napoju, za dodatkowe napoje należy płacić dodatkowo. Nie trzeba jeść pałeczkami, choć jest to mile widziane. Niemniej jednak nie ma problemu z otrzymaniem tradycyjnych sztućców.

PAMIĄTKI Z CHIN:

Zakupy to nieodłączna część wizyt w Państwie Środka. Chińczycy to chyba najlepsi handlowcy na świecie – ceny na bazarach zawsze są zawyżone i uwzględniają konieczność targowania się, które zawsze odbywa się w uprzejmej atmosferze. Zaczynając negocjacje trudno czegoś w końcu nie kupić. Turystom przede wszystkim polecamy tzw. “silk market” w Pekinie, gdzie można kupić dosłownie wszystko – głównie “markową” odzież, ale również stragany i sklepy z perłami w okolicach Szanghaju. W sklepach firmowych, supermarketach ceny są stałe i nie podlegają negocjacjom.

CHINY CIEKAWE WYDARZENIA:

Chiński Nowy Rok – styczeń/luty (święto ruchome uzależnione od kalendarza księżycowego) – najważniejsze chińskie święto.

Święto Lampionów – styczeń/luty – bardzo malownicze święto, podczas którego Chińczycy robią papierowe lampiony i spacerują z nimi wieczorami po ulicach.

Święto Wody – połowa kwietnia (13-16.04) – ludzie opryskują się wodą, co ma na celu pozbycie się wszelkich demonów. Obchodzi je narodowość Dai w prowincji Yunnan.

Święto Smoczych Łodzi – rozpoczyna się piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Podczas tego święta nad drzwiami domów Chińczycy wieszają papierowe amulety i rzucają petardy, aby odpędzić złe duchy.

Święto Dziewcząt lub Święto Córek – najbardziej romantyczne chińskie święto przypada 7. dnia siódmego miesiąca.

Święto Głodnych Duchów – obchodzone 15. dnia siódmego miesiąca Święto Głodnych Duchów. Tego dnia składa się hołd wszystkim zmarłym.

Święto Środka Jesieni/Księżycowych Ciasteczek – wrzesień/październik – Chińczycy jedzą podczas tego święta księżycowe ciasteczka i spoglądają w Księżyc. Jest to tradycyjnie chiński dzień zakochanych.

Święto Przodków czyli Święto Czystej Jasności  – czasie, obchodzonego 15. dnia po równonocy wiosennej, Święta Przodków, Chińczycy składają dary przodkom, aby zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gnie.

TRANSPORT/KOMUNIKACJA W CHINACH:

Wszystkie szanujące się linie europejskie latają do Państwa Środka, do głównych miast takich, jak Pekin, Szanghaj i Hong Kong, a także mniej ważnych, jak: Chengdu, Kanton. Przeloty na trasach lokalnych oferują coraz liczniejsze i nowocześniejsze linie chińskie – m. in. China Air, Dragonair. Samodzielne poruszanie się po Chinach jest raczej utrudnione ze względów kulturowych, językowych i formalnych. Niemniej jednak doskonale rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych, a połączenia kolejowe docierają do wszystkich ważnych zakątków kraju – łącznie z Tybetem, słynna nową trasą kolejową. Na trasach gdzie turystom oferowane są kuszetki, jeżdżą komfortowe pociągi z zamykanymi i klimatyzowanymi przedziałami.

UWAGA! W bagażu rejestrowanym i podręcznym nie można przewozić baterii lub akumulatorów o pojemności powyżej 160Wh, wszelkie baterie i przenośne ładowarki powinny być przewożone w bagażu podręcznym i posiadać tabliczkę znamionową.


Od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku, obywatele Polski mogą wjeżdżać do Chin bez wizy na do 15 dni w celach turystycznych, biznesowych, rodzinnych lub tranzytowych.

Do wjazdu do Chin niezbędny jest ważny paszport. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia imprezy.


Dzisiaj
-6
Bezchmurnie
Jutro
2
Bezchmurnie
Pojutrze
0
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
231220263031312619103
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-9-7-27131822201470-7