Japonia

Kraj Kwitnącej Wiśni, pełen wielkich metropolii, buddyjskich świątyń i fascynującej przyrody. Kraj wschodzącego słońca położony na około 3900 wyspach, z których największe to: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Piękny zakątek świata, który intryguje i zaskakuje swoją odmienną kulturą jak i filozofią życia, a także przywiązaniem do tradycji. Jest też ojczyzną sushi, origami i  zielonej herbaty. Różnorodność Japonii jest ogromna, a jej poznawanie to niekończąca się przygoda.

Opis

Tokio, stolica Japonii, to gigantyczna metropolia, która nigdy nie śpi. Jest to miejsce, gdzie najnowsze technologie spotykają się z tradycyjną kulturą. Od futurystycznych dzielnic jak Shibuya i Akihabara, gdzie można zanurzyć się w świecie nowoczesnej elektroniki i kultury otaku, po historyczne dzielnice takie jak Asakusa, gdzie znajduje się słynna świątynia Senso-ji – Tokio oferuje coś dla każdego. Wędrując po mieście, można podziwiać kontrasty między nowoczesnymi wieżowcami a tradycyjnymi ogrodami i parkami, które stanowią oazę spokoju w samym sercu miejskiego zgiełku.

Kioto, dawna stolica Japonii, jest miejscem, gdzie przeszłość żyje w harmonii z teraźniejszością. To miasto słynie z tysiąca świątyń, w tym znanej na całym świecie Kiyomizu-dera i Fushimi Inari-taisha z tysiącami czerwonych bram torii. Spacerując po Kioto, można poczuć ducha dawnej Japonii, odwiedzając tradycyjne herbaciarnie, wąskie uliczki Gion, dzielnicy gejsz, oraz piękne ogrody Zen. Wiosną miasto zamienia się w morze kwitnących wiśni, a jesienią zachwyca płomiennymi kolorami liści.

Osaka, znana jako kuchnia Japonii, to miejsce, gdzie można spróbować jednych z najlepszych potraw tego kraju. Miasto to jest rajem dla miłośników jedzenia, z licznymi ulicznymi straganami oferującymi takoyaki (kulki z ośmiornicą), okonomiyaki (japońskie placki) i kushikatsu (szaszłyki z różnych składników). Osaka to także dynamiczne centrum rozrywki, z kolorową dzielnicą Dotonbori, wypełnioną neonami, restauracjami i sklepami, które tętnią życiem zarówno w dzień, jak i w nocy.

Hokkaido, na północy Japonii, to wyspa znana ze swojego surowego piękna i zimowych atrakcji. Jest to raj dla miłośników narciarstwa, z jednymi z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie, takich jak Niseko. Latem Hokkaido zachwyca zielonymi wzgórzami, polami lawendy i krystalicznie czystymi jeziorami. To idealne miejsce na trekking i relaks w gorących źródłach onsen, które są rozsiane po całej wyspie.

Japonia to również kraj pełen unikalnych doświadczeń kulturowych. Tradycyjna ceremonia herbaciana, kimono, które można założyć na spacer po starych uliczkach, czy nocleg w ryokanie – tradycyjnym japońskim pensjonacie – to tylko niektóre z możliwości zanurzenia się w lokalnej kulturze. Festiwale, takie jak Hanami – święto kwitnącej wiśni, Tanabata – festiwal gwiazd, czy Obon – święto zmarłych, to okazje, aby doświadczyć japońskich tradycji na żywo.

Wyspa Okinawa, na południu Japonii, oferuje zupełnie inny klimat i kulturę niż reszta kraju. Znana z pięknych plaż, raf koralowych i ciepłego klimatu, Okinawa to idealne miejsce na relaks i nurkowanie. Ta wyspa ma również bogatą historię i kulturę, która różni się od głównych wysp Japonii, co można odkryć w miejscowych muzeach i na tradycyjnych festiwalach.

Japonia jest krajem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Od nowoczesnych miast pełnych innowacji, przez spokojne wioski i historyczne miasta, po malownicze krajobrazy i unikalną kulturę – Japonia to kraj, który oferuje niezliczone możliwości dla każdego podróżnika. Wycieczka do Japonii to nie tylko okazja do zwiedzania, ale także do doświadczenia życia w kraju, który łączy tradycję z nowoczesnością w sposób, który nie ma sobie równych na świecie. Wakacje w Japonii to gwarancja niezapomnianych wrażeń i powrót z głową pełną niesamowitych wspomnień.



WALUTA I ORIENTACYJNE CENY W JAPONII:

JEN (JPY), 100 JPY = 2,52 PLN (wg kursu NBP z czerwca 2024)

Przykładowe ceny w Japonii:

  • woda mineralna (0,33 l) od 100 JPY
  • kawa w restauracji od 400 JPY
  • piwo w barze od 500 JPY
  • obiad w restauracji od 2 500 JPY
  • fast food od 250 JPY

Większość kart kredytowych jest szeroko akceptowana w Japonii. Najlepiej posiadać karty kredytowe Visa, Master Card lub American Express. Nierzadko można napotkać trudności przy płatnościach kartą w sklepie, hotelu, punkcie usługowym, dlatego dobrze mieć przy sobie zapas gotówki.

KLIMAT W JAPONII/KIEDY JECHAĆ DO JAPONII:

Południkowe położenie sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. Na strefowość klimatyczną nakłada się klimat monsunowy, którego zasięg obejmuje wyspy i kształtuje morski charakter klimatu kraju. Poza wyspami Nansei oraz południową częścią Kiusiu w Japonii wyraźnie zaznaczają się cztery pory roku. Napływ chłodnych mas powietrza z kontynentu azjatyckiego w zimie oraz ciepłych mas znad Pacyfiku w lecie jest przyczyną znacznego zróżnicowania klimatu w poszczególnych częściach archipelagu. W górach niezależnie od pory roku, temperatura spada wraz z wysokością, średnio o 0,6 °C co 100 m. Średnia ilość opadów wzrasta z północy na południe i wynosi od 800 – 1500 mm na Hokkaido do 2000 – 3000 mm na wyspach Nansei.

Średnie temperatury w Tokio wahają się od około 5 °C zimą, przez około 15-20 °C wiosną i jesienią, do około 26 °C latem. Najlepsze miesiące na podróż to: marzec, kwiecień, maj, październik i listopad.

JĘZYK W JAPONII:

Obowiązuje język japoński.

CZAS W JAPONII:

Przylatując do Japonii, należy przestawić zegarki o 8 godzin do przodu względem czasu polskiego.

ELEKTRYCZNOŚĆ W JAPONII:

100 V/60 Hz. Wtyczki elektryczne typu A i B.

KUCHNIA JAPONII/ JAPOŃSKIE SMAKOWITOŚCI:

W Japonii do jedzenia używa się pałeczek. Króluje kuchnia bogata w białko i żelazo, uboga natomiast w cholesterol i tłuszcze. Kraj ten słynie z dużego wyboru ryb (również surowych) i owoców morza. Dużą popularnością cieszą się również zupy (najpopularniejszą jest zupa ramen, której bazą jest wywar z mięsa, najczęściej z wołowiny, a jego dodatkami są: makaron, grzyby mun, bambus, jaja, tofu, kukurydza), które pije się z miseczek. W kuchni japońskiej króluje dbałość o czysty smak potraw. Nie miesza się smaków, ani nie przyprawia potraw zbyt mocno tak, aby nie zmienić specyfiki podstawowego smaku. Do najpopularniejszych dań spożywanych w Japonii zalicza się między innymi sushi (niewielkie owalne porcje ryżu zawinięte w liście wodorostów, faszerowane dodatkami, takie jak surowe ryby, warzywa czy owoce morza. Podaje się z dodatkami w postaci marynowanego imbiru, sosu sojowego oraz japońskiego chrzanu wasabi), onigiri (kulki ryżowe nadziewane m.in. marynowaną morelą japońską „umeboshi”, ikrą, krewetkami lub rybą), dango (kluski robione z mąki ryżowej) oraz daifuku (potrwa z ciasta ryżowego nadziewana słodkim wsadem z pasty z czerwonej fasoli (fasoli azuki).

Desery japońskie głównie przygotowywane są z ryżu, fasoli, matchy i zielonej herbaty. Typową pozycją w menu są lody z zielonej herbaty oraz ciastka ryżowe.

Narodowym trunkiem jest wino ryżowe sake.

PAMIĄTKI Z JAPONII:

Doskonałym prezentem będą pałeczki (służące do jedzenia), wachlarze, parasole, kimona, chusty, a także ceramika. Warto nabyć również wino ryżowe sake, a także zieloną herbatę matcha. Bardzo popularną pamiątką są lalki kokeshi, spinki i ozdoby do włosów oraz słodycze – szczególnie te o smaku zielonej herbaty.

JAPONIA CIEKAWE WYDARZENIA:

Każdego roku w Japonii odbywają się setki festiwali oraz świąt. Obchodzone są one bardzo hucznie. Każdemu festiwalowi towarzyszy muzyka, kolorowe stroje i śpiew. Poniżej niektóre z nich:

  • Aoi Matsuri – festiwal kwiatów malwy,
  • Nakizumo Matsuri – „Festiwal Płaczącego Sumo”. Studenci sumo, stojąc na ringu, trzymają na rękach noworodki i starają się zmusić je do płaczu. Wygrywa niemowlę, które płacze dłużej i głośniej.
  • Tamaseseri Matsuri – Festiwal odbywa się na początku stycznia. Dwie drużyny mężczyzn, ubranych jedynie w przepaski na biodrach, stara się zdobyć piłkę ważącą 8 kilogramów;
  • Hakata Gion Yamakasa Matsuri – Siedem drużyn ściga się z przenośnymi świątyniami (Yamakasa) mierzącymi ok. 5 metrów wysokości i ważącymi prawie tonę na trasie 5 km;
  • Sapporo Yuki Matsuri – festiwal śniegu. Co roku tworzone są rzeźby ze śniegu i lodu, które biorą udział w organizowanym od ponad pół wieku konkursie;
  • Dzień Szacunku dla Ludzi Starszych– odbywa się w trzeci poniedziałek września ( od 1966 r). Jest to  święto osób starszych oraz długowieczności;

TRANSPORT W JAPONII:

Obowiązuje ruch lewostronny. Japonia uznaje jedynie międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce z ważnością na jeden rok w oparciu o wzór określony w Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym z 1949 r.  Nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Japonii. Sieć połączeń komunikacyjnych – autobusowych, kolejowych, lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta.

W żadnym innym kraju, koleją, metrem czy tramwajem nie podróżuje i dojeżdża do pracy tyle osób co w Japonii. Dumą Japończyków jest pociąg na poduszce magnetycznej Shinkansen, który jest posiadaczem światowego rekordu prędkości wynoszącego 603 km/h (rekord dla pociągu poruszającego się po szynach wynosi 574,8 km/h). Shinkansen jeździ z niezwykłą punktualnością. Maksymalne opóźnienia to 36 sekund w skali roku.

Cztery największe wyspy archipelagu posiadają połączenia kolejowe, których głównym przewoźnikiem jest grupa JR. Tokio, Jokohama, Osaka, Nagoja, Sapporo, Kobe, Kioto, Fukuoka, a także Sendai posiadają metro. Ponadto komunikację podmiejską uzupełniają inne systemy, takie jak napowietrzna kolej jednoszynowa oraz tramwaje.



Dzisiaj
9
Bezchmurnie
Jutro
12
Bezchmurnie
Pojutrze
5
Zachmurzenie umiarkowane
MiesiącIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Temperatura powietrza w dzień [°C]
Temp. pow. w dzień
8913192225303025191510
Temperatura powietrza w nocy [°C]
Temp. pow. w nocy
-202711162122171350
Temperatura wody [°C]
Temp. wody
161414161821242625222017
Liczba godzin słonecznych [h]
Godz. słoneczne
868997986667